Biogen: možný růst akcií v boji s Alzheimerovou chorobou

Lék společnosti Biogen proti Alzheimerově chorobě, Aduhelm

Biogen (BIIB) si v posledních měsících nepřipsal zrovna nejpřívětivější výsledky. Budoucí vývoj boje s Alzeimerovou chorobou by ale tento trend mohl zvrátit.

Současnost

Biogen je společnost, zabývající se výrobou léčiv. Pracuje také na terapiích, které mají pomoci lidem se závažnými, neurologickými onemocněními. Typickým příkladem těchto nemocí jsou například roztroušená skleróza nebo Alzheimerova choroba.

Za čtvrté čtvrtletí loňského roku vykázala firma menší tržby i zisk na akcii ve srovnání se stejným obdobím v roce 2020. Způsobil to nárůst konkurence v sektoru biosimilárních léčiv a překážkami na trhu s generickými léčivy. Zisk na akcii dosáhl 3,39 USD, což znamenalo meziroční pokles o čtvrtinu. Tržby pak ve stejném období klesly o 4%, konkrétně na 2,74 miliardy USD.

Výhled do budoucna

Společnost plánuje tržby o výši necelých 10 miliard USD, což se víceméně shoduje s odhady analytiků. Zisk na akcii by se měl pohybovat okolo hodnoty 15 dolarů na kus. To jsou v porovnání s minulým rokem více než optimistická čísla. Čím je to ale způsobeno?

Odpověď se jmenuje Aduhelm. Tak se totiž nazývá léčivo Biogenu, které je vyvinuto proti Alzheimerově chorobě. Ta je, bohužel, v současné situaci na vzestupu. Studie IHME, Global Burden of Disease, je spouštěčem této nemoci či jiných kognitivních poruch více než 13% světové populace. Pro Biogen hovoří také fakt, že pandemie Covid-19 měla velmi negativní vliv na duševní zdraví mnoha lidí. U některých z nich se během doby lockdownů a nákaz koronavirem z různých důvodů právě některé duševní poruchy objevily. A různé studie hovoří, že právě duševní poruchy dost často pomáhají pozdějšímu nástupu nechvalně proslulého „Alzheimera“. Aduhelm navíc funguje proti této nemoci i jako preventivní léčba, což slibuje, že o něj bude slušný zájem. Akcie společnosti by tedy mohly růst.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *