Čína chce v soupeření s USA zvýšit svůj výpočetní výkon o 50 procent

čína, datové centrum, ai, interent

Čína chce svůj počítačový výkon od roku 2025 zvýšit o 50 procent. S odvoláním na dnešní oznámení čínských úřadů o tom informovala agentura Reuters. Peking se při soupeření se Spojenými státy v oblasti špičkových technologií hodlá soustředit na superpočítače a umělou inteligenci (AI). Trénink AI vyžaduje velké množství výpočtů, a tak se do popředí zájmu Číny dostává snaha o rozšíření nabídky výpočetního výkonu.

Co je FLOPS?

Plán zveřejnila šestice ministerstev, mezi nimiž figuruje například resort průmyslu či ministerstvo informačních technologií. Počítá s tím, že celkový výpočetní výkon Číny do roku 2025 dosáhne 300 EFLOPS. FLOPS je zkratka, kterou se – zjednodušeně řečeno – označuje počet operací, které počítač provede za jednu vteřinu. Výkony se nejčastěji vyjadřují v řádech, EFLOPS, respektive exaflop, znamená trilion operací za vteřinu.

Čínské ministerstvo informačních technologií v srpnu uvedlo, že výpočetní výkon Číny letos dosáhl 197 EFLOPS, zatímco loni činil 180 EFLOPS. Čínu přitom z tohoto hlediska umístilo na druhé místo za Spojené státy. Rozsah výpočetního výkonu USA přitom neuvedlo.

Výkon a efektivita

Čína dále hodlá vybudovat více datových center po celé zemi, aby podnikům usnadnila přístup k výpočetnímu výkonu. Dalším cílem je zvýšit rychlost a efektivitu výpočetní sítě.

Společnost Google minulý měsíc na svém blogu uvedla, že špičkové generativní modely AI budou „vyžadovat desítky EFLOP superpočítačů, aby se zachovala doba tréninku v délce několika týdnů nebo kratší“.

zdroj: čtk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *