IIA plus

Scammer

Nárůst možností v obchodování a online tradingu se rozmohl do takové míry, že už není vůbec neobvyklé narazit na finančních trzích na spoustu podvodníků. Právě proto je klíčové si i u atraktivně prezentujícího makléře prověřit, zda disponuje legitimní licencí pro poskytování finančních služeb. To je totiž hlavní ukazatel toho, zda je společnost transparentní a upřímná. Dnes se podíváme na společnost IIA+, jejíž sídlo ovšem nelze dohledat.

Popis společnosti:

Společnost IIA+ (tj. IIA plus) byla údajně založena v roce 2008, informace o její lokaci je ale nezveřejněna, přinejhorším lze dohledat velmi obtížně. Webové stránky společnosti jsou dostupné v SK, HU, RU a EN s velmi nepřehlednou navigací a nedostatečnými informacemi o společnosti. Dle toho, co o sobě IIA+ zveřejnili, obchodují s CFD, komoditami, ETF a dalšími s tím, že disponují vlastní obchodní platformou. Možnost firmu kontaktovat lze prostřednictvím mailové adresy (support@iia-plus.com) nebo live chatu, který možná ani nebude funkční.

Podezřelé aktivity IIA+:

IIA+ na svém webu tvrdí, že disponuje licencí od australského regulátora pro finanční služby – ASIC. V jejich rejstříku ovšem nelze dohledat nic o firmě IIA+. Neexistence licence je klíčovým varovným signálem pro zainteresované investory a zákazníky. Na tuto skutečnost upozornila ČNB v březnu 2024.

Dalším znakem možných podvodných praktik společnosti je věrohodnost uživatelských hodnocení. V zaplacených komerčních sděleních se společnost pyšní četností pozitivních recenzí zákazníků např. na platformě Reddit. Tam lze dohledat nespočet falešných pozitivních hodnocení od botů, kteří se snaží napodobit reálné recenze. Po detailním zkoumání je zjevné, že jde o automatizované účty.

Doporučení do budoucna:

Náhled do prezentace společnosti poukazuje na nevěrohodnost její aktivity. Čím se ovšem stačí orientovat jako první je neexistence licence a varování legitimního regulátora – ČNB. Pokud se v budoucnosti nechcete napálit, opravdu doporučujeme projít mimo obchodních podmínek a prozkoumání licence také uživatelská hodnocení. Dobrým tipem pro výběr spolehlivého brokera je společnost Ozios, akreditovaný makléř nabízející široké rozpětí v možnostech obchodování.

Více o regulacích a rejstříku licencovaných společností najdete zde:

https://jerrs.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB07.INTRO_PAGE?p_lang=cz

https://www.mpo.cz/cz/zahranicni-obchod/proverovani-zahranicnich-investic/