Soul investuje v přepočtu 155 mld. Kč do AI, chce si udržet náskok v čipech

ai, korea, chatgpt

Jižní Korea do roku 2027 investuje 9,4 bilionů wonů (155 miliard Kč) do umělé inteligence ve snaze o udržení vedoucího postavení na světovém trhu špičkových polovodičových čipů. Informoval o tom dnes podle agentury Reuters jihokorejský prezident Jun Sok-jol. Jižní Korea se snaží držet krok se zeměmi, jako jsou Spojené státy, Čína a Japonsko, které také masivně politicky a finančně podporují posilování dodavatelských řetězců polovodičů na svém území.

Klíčová role polovodičů v jihokorejské ekonomice

Polovodiče jsou klíčovým základem jihokorejské ekonomiky založené na vývozu. V březnu dosáhl vývoz čipů nejvyšší hodnoty za posledních 21 měsíců, a to 11,7 miliardy dolarů (273 miliard Kč). To představuje téměř pětinu celkového exportu čtvrté největší asijské ekonomiky.

Investice do výzkumu čipů s umělou inteligencí

Nad rámec investice Soul zřídí fond v hodnotě 1,4 bilionu wonů na podporu firem vyrábějících polovodiče s AI. S pomocí investic a fondu plánuje Jižní Korea výrazně rozšířit výzkum a vývoj v oblasti čipů s umělou inteligencí, jako jsou umělé neuronové procesory (NPU) a paměťové čipy nové generace s vysokou propustností paměti, uvedla vláda v prohlášení.

Ambiciózní cíle Jižní Koreje v oblasti technologií AI

Jihokorejské úřady budou rovněž podporovat vývoj nové generace umělé obecné inteligence (AGI) a bezpečnostních technologií, které přesahují nynější modely. Společnost OpenAI, která svým chatbotem ChatGPT spustila horečku kolem umělé inteligence, definuje AGI jako autonomní systémy, které překonají člověka ve většině ekonomicky hodnotných úkolů.

Prezident Jun stanovil cíl, aby se Jižní Korea stala jednou ze tří nejvýznamnějších zemí v oblasti technologií AI včetně čipů a do roku 2030 zaujala nejméně desetiprocentní podíl na celosvětovém trhu polovodičů.

Zdroj: čtk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *