Zájem o průmyslové roboty v Severní Americe loni poprvé za pět let klesl

Severoamerické podniky si podle těchto údajů vloni objednaly 31.159 robotů.

Poptávka severoamerických podniků po průmyslových robotech se v loňském roce snížila téměř o třetinu a vykázala první pokles za pět let. Přispěly k tomu obavy ze zpomalování ekonomiky a vyšší úrokové sazby. S odvoláním na údaje svazu pro rozvoj automatizace A3 o tom dnes informovala agentura Reuters.

Automobilový sektor hlavním faktorem poklesu

Severoamerické podniky si podle těchto údajů vloni objednaly 31.159 robotů. To představuje pokles o 30 procent z předloňského maxima. „Když se ekonomice nevede skvěle, je jednodušší odkládat nákupy,“ uvedl prezident A3 Jeff Burnstein.

Za loňským poklesem objednávek stál z velké části automobilový sektor. Výrazně se na něm ale podílela také další odvětví, například potravinářství a kovoprůmysl.

Poptávku ovlivnila i pandemie

„Rok 2023 byl charakterizován obtížnými ekonomickým a podnikatelskými podmínkami u mnoha našich klíčových zákazníků,“ uvedl šéf dánského výrobce robotů Universal Robots Kim Povlsen.

Poptávka po robotech dosáhla velkého rozmachu v době pandemie covidu-19. Tehdy se výrobci pomocí automatizace snažili řešit problémy s nedostatkem pracovních sil.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *