Akcie v USA rostly, ochotu k nákupům posílilo zmírnění napětí na Blízkém východě

Akcie v USA rostly, ochotu k nákupům posílilo zmírnění napětí na Blízkém východě

Akcie ve Spojených státech dnes po ztrátách z předchozího týdne posílily. Ochotu riskovat podpořilo zmírnění napětí na Blízkém východě. Investoři se tento týden soustředí na hospodářské výsledky významných technologických firem a na dílčí zprávu o inflaci. Americký dolar byl bez větších změn.

Tržní růst podpořený především technologickými giganty

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,67 procenta a zakončil obchodování na 38.239,98 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,87 procenta na 5010,60 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 1,11 procenta na 15.451,31 bodu.

Dařilo se růstovým akciím s velkou tržní kapitalizací. Alphabet posílil o 1,4 procenta, Amazon o 1,5 a Apple o 0,5 procenta. Výrobce čipů Nvidia přidal 4,35 procenta po desetiprocentním poklesu v minulé seanci. Tesla odepsala 3,4 procenta poté, co snížila ceny svých elektrovozů na hlavních trzích.

Dolaru pomáhá Fed

Tento týden budou v centru pozornosti kvartální výsledky společností Tesla, Meta Platforms, Alphabet a Microsoft. Údaje o jejich hospodaření podle agentury Reuters podají zprávu o stavu americké ekonomiky a mohly by dále otestovat růst akciového trhu.

Americký dolar dnes dosáhl na nové 34leté maximum vůči japonskému jenu, když vystoupal na 154,85 JPY. Dolaru pomáhají náznaky americké centrální banky (Fed), že současné vysoké úrokové sazby budou muset zůstat v platnosti déle. V pátek bude rozhodovat o měnové politice japonská centrální banka (BOJ).

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *