Cena ropy klesá, české čerpací stanice zdražují

ropa, barel, nafta, benzín, komodity

V posledních týdnech šla cena ropy nahoru a vystoupala až k 87,50 USD/barel. Na tuto hodnotu se ropa dostala 9. srpna, ale od té doby její cena opět klesá, ale české čerpací stanice využily situace a domácí ceny pohonných hmot jdou stále nahoru.

Cena benzínu se dostala na 39,60 korun za litr a nafta se dotkla hranice 38 korun za litr. Daňový argument, na jehož základě mělo zdražování na domácím trhu určité opodstatnění začátkem srpna, už dávno vyprchal a nyní už čeští čerpadláři jen profitují na poptávce.

Nesedí ani další používaný argument o sjednaných objednávkách ropy v minulosti, protože podstatněji dražší byla ropa naposledy v listopadu 2022, kdy její cena dosahovala nad 98 dolary za barel.

Dlouhodobě cena neporoste

Dnes není příliš důvod, proč by cena ropy měla významně růst. Zamíchat kartami může míra ofenzivy ukrajinské armády, obava o to, jak bude situace vypadat v chladnějších měsících a v průběhu následné zimy, ale obecně vzato je spíše pravděpodobnější, že její cena se ustálí. Nižší světová poptávka, ekonomické problémy Číny a nižší tempo růstu HDP v USA a EU naznačují, že se cena ropy bude pohybovat hlouběji pod 90 dolary za barel.    

Čeští motoristé to však pocítí jen velmi mírně a důvody pro podstatnější zlevnění domácích pohonných hmot prakticky nejsou. Jejich ceny by šly dolů pokud by se ropa delší dobu udržela pod 85 USD/barel.

Autor textu: Tomáš Volf

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *