V USA se zvedla nová vlna zájmu o takzvané meme stocks – zpopularizované akcie

V USA se zvedla nová vlna zájmu o takzvané meme stocks - zpopularizované akcie

Ve Spojených státech se zvedla nová vlna zájmu o takzvané meme stocks, tedy akcie zpopularizované mezi drobnými investory pomocí sociálních sítí. Stalo se tak poté, co se na internetu poprvé po třech letech objevil příspěvek od investora s přezdívkou Roaring Kitty, který stál v centru mánie kolem meme stocks v době pandemie covidu-19.

Nárůst ceny akcií GameStop

Investor, jehož skutečné jméno je Keith Gill, v neděli na sociální síti X zveřejnil obrázek, který hráči videoher používají, aby naznačili, že berou danou hru vážně. To vedlo k prudkému růstu ceny akcií maloobchodního prodejce videoher GameStop. Prudce posilovat začaly také další meme stocks, například akcie řetězce kin AMC.

Gill stál v čele velké skupiny drobných investorů, která v letech 2020 a 2021 koordinovanými nákupy způsobila prudký nárůst ceny akcií společnosti GameStop, což přivodilo značené ztráty velkým investičním fondům sázejícím na pokles ceny. Později však akcie GameStopu podobně jako další meme stocks prudce oslabily, připomíná server CNBC.

Analytici jsou z opětovné popularity překvapení

Cena akcií společnosti GameStop se v lednu 2021 vyšplhala na rekordních 120,75 dolaru, zatímco letos v dubnu sestoupila na tříleté minimum 9,95 dolaru. V pondělí akcie v reakci na Gillův příspěvek posílily o více než 70 procent na 30,45 dolaru.

Analytická společnost Ortex Technologies odhadla, že ztráty investorů sázejících na pokles ceny GameStopu způsobené tímto růstem činily při závěru pondělního obchodování 868 milionů dolarů (zhruba 20 miliard Kč). Na začátku dnešního obchodování navíc akcie GameStopu pokračovaly v prudkém růstu. „Skutečnost, že Roaring Kitty je zpátky, by pro akciový trh měla být naprosto bezvýznamná. Je fascinující, že tomu tak není,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Matthew Tuttle ze společnosti Tuttle Capital Management.

Zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *