Americké akcie převážně oslabovaly, výrazně k tomu přispěl Apple

Americké akcie

Americké akcie během svého prvního obchodního dne v novém roce převážně oslabovaly, výrazně k tomu přispěla technologická společnost Apple. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,07 procenta a zakončil obchodování na 37.715,04 bodu. Širší index S&P 500 však klesl o 0,57 procenta na 4742,83 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil dokonce o 1,63 procenta na 14.765,94 bodu.

Nedostatečná poptávka?

Společnost Barclays dnes zhoršila hodnocení akcií firmy Apple kvůli obavám, že poptávka po jejích telefonech iPhone a dalších přístrojích zůstane v letošním roce slabá. Akcie Applu v důsledku toho oslabily o zhruba 3,6 procenta.

K poklesu se připojily také akcie dalších velkých technologických podniků, například výrobce čipů Nvidia, internetové společnosti Meta Platforms a softwarového gigantu Microsoft. „Právě teď ztrácí technologický sektor, který byl v loňském roce největším vítězem,“ uvedl analytik Joe Saluzzi ze společnosti Themis Trading.

Dolar roste

Na devizovém trhu dnes americký dolar posiloval, těžil z růstu výnosů dluhopisů vlády Spojených států. Euro vůči dolaru kolem 22:00 SEČ ztrácelo zhruba 0,9 procenta a pohybovalo se v blízkosti 1,0950 USD. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, si ve stejnou dobu připisoval zhruba 0,8 procenta a dostal se nad 102 bodů.

Investoři nyní čekají na nové ekonomické údaje ze Spojených států a Evropy. Evropský statistický úřad Eurostat v pátek zveřejní rychlý odhad prosincového vývoje inflace v eurozóně. Americké ministerstvo práce ve stejný den představí zprávu o prosincovém vývoji tvorby pracovních míst a míry nezaměstnanosti v USA. Nové údaje by mohly investorům naznačit budoucí postup Evropské centrální banky (ECB) a americké centrální banky (Fed).

zdroj: ČTK

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *