Mattoni vypravila z Kyselky 800. vlak, nahradily jízdu 22.800 kamionů

mattoni, lahev, voda, sklo

Společnost Mattoni 1873 dnes vypravila z Kyselky 800. nákladní vlak s nealkoholickými nápoji na 470 kilometrů dlouhou trasu do distribučního centra na Moravě. Osm set vlakových souprav od roku 2012 nahradilo jízdu více než 22.800 kamionů a ušetřilo tak přes 9200 tun oxidu uhličitého. Výrobce nápojů o tom dnes informoval v tiskové zprávě.

Přeprava nápojů

Železniční přeprava nápojů z Kyselky u Karlových Varů do distribučního skladu společnosti v Mostkovicích u Prostějova začala v létě 2012, kdy Mattoni 1873 obnovila vlečku z Kyselky do Vojkovic nad Ohří, kterou dal zbudovat zakladatel společnosti Heinrich Mattoni. Od obnovení provozu vlaky přepravily 752.447 palet s nápoji, mezi které patří například minerální vody Mattoni či Magnesia, kojenecká voda Aquila, značkové nápoje Schweppes či Granini a sirupy YO. Od spuštění plechovkové linky v Kyselce na podzim 2022 se vozí vlakem na Moravu i plechovky s Mattoni a nápoji z licenčního portfolia PepsiCo.

Železniční vlečku z Kyselky do Vojkovic nad Ohří vybudoval zakladatel firmy Heinrich Mattoni v roce 1895. V roce 2012 firma železniční trať obnovila a znovu ji začala využívat pro dopravu svých produktů. Rekonstrukce železniční vlečky na osmikilometrové trase Kyselka – Vojkovice nad Ohří trvala necelé čtyři měsíce. Vyměnit bylo nutné 560 pražců a nahradit 820 metrů kolejnic. Na samotnou rekonstrukci a uvedení do provozu vynaložila Mattoni 1873 zhruba deset milionů Kč.

Náhrada za 50 kamionů

I přes komplikace, které přeprava po železnici přináší, a přes rostoucí náklady na tuto formu přepravy chce Mattoni 1873 tyto přepravy dále rozvíjet. Podobně jako z Kyselky na Moravu vyjíždí každý týden vlak s celkovou kapacitou 25 velkoobjemových železničních vozů z výrobního závodu v Praze – Hloubětíně do distribučního skladu v maďarském Kecskemétu. Nahradí tím 50 kamionů.

Využívání železniční dopravy je součástí snahy společnosti Mattoni 1873, která je největším distributorem nealkoholických nápojů ve střední Evropě, o udržitelné a ekologické podnikání, které zahrnuje i zavedení zálohového systému na nápojové PET lahve a plechovky, což nastartuje cirkulární oběh materiálu z těchto dosud jednocestných nápojových obalů, uvedla firma v tiskové zprávě.

zdroj: čtk

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *